WWW.GURCALIKOYU.COM / GİRESUN ÇAMOLUK GÜRÇALI KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
Duyurular
İstanbul Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD  
EURO  
       
Namaz Vakitleri
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Sponsorlarımız
Anket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz?


 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
DERNEGIMIZ VE INSANLARIMIZ HAKKINDA
 

DERNEGIMIZ VE INSANLARIMIZ

Sene 1950’li yıllar... Özellikle çoğunluğu İstanbul’a olmak üzere memleketimizden buralara gelen ilk kuşağımız  yani dedelerimiz...  özellikle kış aylarında işçilik, amelelik, hamallık  sütçülük, suculuk, bahçıvanlık yapmışlar. Sezon sonlarında elde ettikleri birikimleri ile memleketlerine dönmüşler. Bu geliş dönüşler bir süre devam etmiş.

Daha sonra... 1970’ li yıllar.. ikinci kuşak insanlarımız gelmişler.  Zamanla ekonomik bir güce eriştikten sonra, yer yurt sahibi olmaya, memleketteki çocuklarını yanlarına almaya başlamışlar. Ailesinden uzakta , gurbette olmak onlar için tabi ki çok zordu. Çok eziyet çekmişler ama her şeye rağmen buralara yerleşmenin,  yani kalıcı olmanın yollarını aramışlar. Karnımız burada doyduğuna göre ocağımız da bura da tütsün demişler. İyiki demişler çünkü günümüzdeki nüfusumuzu dikkate alacak olursak bu kadar sayıda insanımızın o kadar köye sığması da  yaşaması da mümkün olamazdı.

İnsanlarımız gurbette daima dayanışma içerisinde olmuşlar. İlk gelenler sonradan gelenlere, akrabalarına, hemşehrilerine evlerini açmışlar, aşlarını paylaşmışlar. Birçoğu barakalarda, bekar evlerinde yaşamış. İçlerinden birisi herhangi bir yerde arsa aldığında hemen yanındaki arsayı da bir yakınının almasına,  gerek borç vererek gerekse kefil olarak yardımcı olmuşlar. İşe giren birisi hemen ertesi gün yanına bir bir başka hemşehrisini  almanın yollarını aramıştır. Bu dayanışma ruhu  insanlık adına büyük bir meziyettir..  Gerek düğünlerimiz gerekse cenazelerimizin kalabalık oluşunun etrafımızdaki yabancılar tarafından imrenilerek izlendiğini hepimiz farketmişizdir.

Şimdi artık İstanbullu olmuş üçüncü kuşağımız yetişti. Özellikle belirtmek isterim ki bu kuşak yani benim kuşağım çok önemli.  Çünkü bu kuşak; kimliğimizi koruyacak, sılamızla bağımızı devam ettirecektir. Okumuş, tahsil yapmış, mesleklerinde uzmanlaşmış  doktorumuz, hakimimiz, savcımız, subayımız, mühendisimiz, eğitimcimiz, işadamlarımız var. Bugün, özgüvenini kazanmış, nitelikli bir kitleyiz artık.

Bütün bu süreçler yaşanırken dayanışma ruhunu pekiştirmek ve eyleme dönüştürmek birlik ve bütünlüğün temini, kültürel yozlaşmaya dur diyebilmek, neslimizi ve kimliğimizi korumak, bir kurumsal kimlik etrafında toplanmak için bizden önceki büyüklerimiz köyümüz adına dernek kurmuşlar.

İlk derneğimiz 1950’li yıllarda kurulmuş ancak fazla etkin olamamış, daha sonra 1980 ihtilali ile kapatılan bütün dernekler gibi bizim derneğimizde kapanmış, 1982 anayasasının kabulünden sonra dernekler tekrar açılmış ve kapanan dernekler adına müracat edildiğinde tekrar açılmışlar. Ancak maalesef bizim derneğimiz adına herhangi bir müracat yapılmadığından kapanan derneğimiz tekrar açılmamış o zamanki mal varlığıda devlet hazinesine kalmış oldu.

Ancak bir sonraki kuşaktan ağabeylerimiz başta kurucu başkan Namık Kemal Fazlaoğlu olmak üzere, Veli Düztaş, İlyas Karakaşoğlu, Şenel Kırıkkaya, Adem Mercan, Cevat Akardere, Adil Baykara, İbrahim Nuhoğlu 1986 yılında bugünkü derneğimizi yani ‘’GİRESUN ÇAMOLUK GÜRÇALI KÖYÜ SOS. YARD. DERNEĞİ’’ni kurmuşlardır. Allah kendilerinden razı olsun. Bu idealist insanlar hiçbir zaman dernekten yönetimlerde olmasalar dahi yardımlarını esirgememişlerdir. Gerek yeni kadroların yetişmesinde gerekse etkinliklerin tertiplenip, organize edilmesinde sürekli yardımcı olmuşlardır. İdealizmi Kurucu Başkanımız Namık Kemal Fazlaoğlundan, dernekçiliğin ne demek olduğunu, işleyiş prosodürünü Veli Düztaş’tan öğrendik. İlk lokalimizi İbrahim Nuhoğlu başkanımız zamanında, ilk köyümüzün yolunun islah edilmesi ve açılmasını Veli Düztaş, Adem Mercan başkanlarımız döneminde, ilk gayrimenkulü yani arsamızı Burhan Akardere Başkanımız döneminde aldık. Arsamız üzerine binamız Osman İri başkanımız döneminde yapıldı.Bu dernek kurulduğunda ben henüz 24 yaşımdaydım ve çok heyecanlanmıştım. Daha sonraki yıllarda Allah nasip etti üç dönem başkan yardımcılığı, geçen dönem ise başkanlık yaptım.

Köyüme ve derneğime hizmet etmekten onur duyuyorum, zevk alıyorum.

Son  üç dönemdir aşağı yukarı aynı kadro görev yapıyoruz. Eyüp Düztaş Başkanımızn yönetiminde çalışmalarımız devam etmektedir. Bizde dönemimiz içerisinde önemli icraatlar yapmaya çalıştık ve devam ediyoruz.

Dernek binamıza lokal işletim ruhsatı aldık. Kıymetini bilenler açısından bu bir arsa kadar değerlidir. Geçtiğimiz günlerde binamızın bitişiğindeki arsayı aldık. Binamızın arsası ile birleştirerek tek tapuya çevirdik. Şu anda bölgemizde tek tapulu en büyük arsalardan birisine sahibiz. Köy yolumuzun azda olsa 2,5 km’lik kısmının asfatlanmasını sağladık.

Köyümüz adına çok önemli bir projeyi hayata geçirdik. Yıllardır öksüz kalan otlaklarımızda, yaylalarımızda Ozan Köyü ile birlikte 450 adet kuzuyu alarak kurbanlık yetiştirmek üzere otlattık. Büyük bir organizsayon ile yetişen kurbanlıklarımızı Istanbul’a getirerek üyelerimize teslim ettik. Bu proje Kelkit vadisinde ilk ve tek örnektir.  Bizden esinlenerek hayvancılık kooperatifi kurmak için girişimlere bulunanlar hakkında duyumlar aldık. Şüphesiz bu köyümüz ve yönetimimiz adına mutluluk verici bir durum.

Üsküdar Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Kara beyefendi’in katkıları ile 20 metre’lik bayrak direğini İstanbul'dan köyümüze kamyonla taşınarak Arap Kalesi diye ifade edilen tepeye dikilmiştir. Şimdi 24 metre kare’lik şanlı Türk bayrağımız dalgalanmakta ve inşallah ilelebet dalgalanacaktır. Bu bayrağın bahsi geçen yere dikilebilmesi için dozer çalışması ve insan emeği ile takriben oniki saat sürmüştür.

Her şeyin erkeklerimizin öncülüğünde yapılmasını yetersiz  olduğunu, eksik kaldığını düşünerek bayanlarımızdanda faydalanmak ve onlarında ailelerimizin bir parçası olmaları ve şahsen ben onların daha çok işi başaracaklarını, asıl kültürümüzün taşıyıcılarının onlar olduklarını düşünerek derneğimizin ‘’BAYANLAR KOMİSYONU’’nu kurduk. Başkanımız Safiye Akardere. Çok güzel çalışmalar yapıyorlar, kendilerni tebrik ediyoruz.

Bütün bu mantaliteyi bizden sonraki nesillere aşılayabilmek için yakın bir zamanda Emre Fazlaoğlu kardeşimizin başkanlığında Gençlik Komisyonumuzu kurduk.

Son yıllarda, memleketimize mevsimsel geri dönüşler başlamıştır. Emekli olmuş, yarınları için herhangi bir tasası olmayan insanlarımız memleketimizde modern tarzda evler yapmaya başladılar. Bunun diğer bir anlamı da şudur; hemşehrilerimiz kendilerine zaman ayırmaya, değer vermeye başladılar.  Zaten bu da medeni dünyada sahip olmamız  gereken bir hayat standartıdır.

Bundan sonraki beklentimiz aramızdaki  birlik ve bütünlüğümüzüden alacağımız güçle daha büyük atılımlar yapmak, işler başarmaktır. Bir zamanlar tek odalı adeta mezbelelik yerlerde kiracıyken, bugün kendimize ait olan güzel bir binanın sahibiyiz ve derneğimizin imkanlarını kiraya vererek gelir bile temin edebiliyoruz.

Bunları hep beraber başardık. Gürçalılar olarak, insanlara karşı olan sevgi ve muhabbetimizle kazandığımız dostluklarımız sayesinde. Her zaman sizlerin sevginize, muhabbetinize, katkılarınıza  muhtacız ve olacağızda.

 MEHMET SORAL        Okunma Sayısı: 1653


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Üye Giriş Paneli
E-posta:      
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
   
 
Son Ziyaretçi Yorumları
hüseyin akardere
arkadaşlar bu siteyi niye aktif kulanmıyoruz bence aktif kulanmamız lazım yeni yönetim hayırlı olsun

hüseyin akardere
sa bu siteyi aktif kulanalım köyümüzze daha niyi tanıtırız yeni yönetime hayırlı olsun

Yücel Turan
Selam Gürcalı köyü dostlar. 1982 yıllarında köyünuzde öğretmenlik yapan Mustafa Turan'ın oğluyum. Babamın öğrencilerinden üye olan varsa lütfen bana ulaşırsa memnun olurum..İyı ramazanlar


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız